Strona główna Zastosowanie Źródła
Zastosowanie
Przykładowe zastosowanie prawa Pascala:
  • pompowanie dętki, materaca, układy hamulcowe, dmuchanie balonów, działanie urządzeń pneumatycznych (prasa pneumatyczna)
  • działanie urządzeń hydraulicznych (układ hamulcowy, podnośnik hydrauliczny, młot pneumatyczny, prasa hydrauliczna)
  • pompa hydrauliczna, hamulce pneumatyczne

W 1651 roku B. Pascal opracował teoretycznie maszynę, która zwielokrotnia siłę nacisku. Maszyna ta została nazwana prasą hydrauliczną. Schemat działanie tego urządzenia przedstawia poniższy rysunek:

Wartość siły F2 jest tyle razy większa od wartości siły F1 ile razy powierzchnia dużego tłoka (S2) jest większa od powierzchni małego tłoka (S1). Prasy hydrauliczne służą między innymi do nadawania kształtu różnym elementom wykonywanym z blachy itp. Również hamulce hydrauliczne np. w samochodach działają na zasadzie opartej na prawie Pascala.

Z własnego doświadczenia wiemy, że im głębiej zanurkujemy w jeziorze, czy basenie, tym ciśnienie to jest bardziej odczuwalne, zależy więc od głębokości, czy fachowo mówiąc wysokości słupa cieczy. Jednak, jeśli zanurkujemy w słonym oceanie, to uszy zaczynają nas boleć już na mniejszych głębokościach. Wynika stąd wniosek, że ciśnienie hydrostatyczne zależy również od gęstości cieczy. Zależności te przedstawia się równaniem:
p = ? * g * h
gdzie: p - ciśnienie hydrostatyczne, ?(grecka litera "ro") - gęstość cieczy, g - przyspieszenie ziemskie, h - wysokość słupa cieczy